Przed porodem

Jestem w ciąży! Co dalej …


Zaczynamy przygotowania do nowego etapu w Twoim życiu. Może on być piękny i magiczny. Dzięki tym kilku radom będzie Ci łatwiej poukładać myśli i unikniesz zbędnego stresu.


1. Znajdź dobrego ginekologa


Jeżeli masz dobrego ginekologa, któremu możesz ufać, to gratuluję 🙂 Teraz jest najlepszy czas, aby przeszukać internet i forma w celu znalezienia najlepszego specjalisty w Twojej okolicy. Umów się na wizytę, najlepiej między 7-9 tygodniem ciąży. Wówczas zostanie wykonane pierwsze USG, potwierdzające fakt, że jesteś w ciąży i wszystko jest w największym porządku. Jeśli nie masz aktualnych wyników, ginekolog pobierze również cytologię. Podczas każdej wizyty położnik skontroluje Twoją wagę, ciśnienie i ogólny stan zdrowia.


2. Lekarz POWINIEN zlecić Ci poniższe badania. 

(Jeżeli Twój ginekolog przyjmuje w ramach NFZ, badania są oczywiście bezpłatne.)


PAKIET BADAŃ W I TRYMESTRZE CIĄŻY:

 • Morfologia krwi.
  Jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych w ciąży. Daje lekarzowi wiedzę o Twoim ogólnym stanie zdrowia, pomaga wykryć ewentualne stany zapalne lub infekcje. Morfologia powinna być wykonywana co miesiąc.
 • Oznaczenie grupy krwi.
  To badanie, które należy wykonać na początku ciąży. Jeśli posiadasz czynnik Rh minus, a Twój partner czynnik Rh plus powinnaś wykonać dodatkowo badanie tzw. Odczyn Coombsa.

 • Badanie ogólne moczu.
  Podobnie jak morfologia powinno być wykonywane co miesiąc. Pozwala ocenić pracę nerek. Może być ono pomocne przy diagnostyce takich chorób jak cukrzyca. 
 • Poziom hormonów tarczycy – TSH, FT4 oraz FT3.
  Niedobór hormonów tarczycy może powodować nieprawidłowości w rozwoju tarczycy i mózgu płodu.
 • Obecność ewentualnych chorób zakaźnych.
  W I trymestrze ciąży możesz również wykonać badania krwi pod kątem nosicielstwa różnych chorób zakaźnych, które mogą być groźne dla płodu lub Ciebie, takich jak różyczka, toksoplazmoza, cytomegalia.
 • Pierwsze USG ciążowe 🙂 🙂 🙂
  Lekarz sprawdzi jak pięknie ulokowało się Twoje maleństwo. Ciesz się, tym cudem i upewnij się, że nadajesz z lekarzem na tych samych falach, ponieważ będziesz do niego przychodzić systematycznie i to powinna być dla Ciebie przyjemność, a nie pokuta.

Polecam Ci od serca, nie biegnij do ginekologa za wcześnie, tj w pierwszy lub drugi dzień planowanej miesiączki. Jest bardzo prawdopodobne, że lekarz, nie zobaczy jeszcze zagnieżdżonego zarodka w Twojej macicy a Ty mimo wewnętrznej pewności, że jesteś w ciąży, poczujesz lekkie rozczarowanie.
Tak więc na spokojnie, ponownie weź kilka głębokich oddechów i uśmiechnij się, ponieważ będziesz mamą!3. Zatroszcz się o dietę bogatą w folian!


Suplementacja nigdy w pełni nie zastąpi zdrowej diety. Żaden producent witamin, nie da Ci gwarancji – jaka dawka z obiecanej na opakowaniu, na prawdę wchłonie się w Twoim organiźmie. Zadbaj więc o dietę bogatą w FOLIAN! (witaminę B9)

Folian (to nie to samo co kwas foliowy) są teraz najważniejsze dla Ciebie i dziecka. Stanowią one naturalne źródło witaminy B9. Kwas foliowy jest syntetyczną formą tej witaminy, która wchłania się gorzej. Coraz więcej badań udowadnia dobrą absorpcję przy spożywaniu jednocześnie kwasu foliowego i folianów. To bardzo istotne zwłaszcza na początku ciąży, ponieważ niedobór folianów przyczynia się do wzrostu ryzyka powstania wad cewy nerwowej u dziecka. Pierwszym najważniejszym źródłem folianów powinna być Twoja dieta, uzupełnieniem suplementacja.
W idealnym świecie, zalecane jest uzupełnianie diety w foliany jeszcze kilka miesięcy przed zajściem w ciążę, ale jeśli nie miałaś takiej okazji, to po prostu zacznij od dzisiaj.

Naturalne źródła folianów w diecie to przede wszystkim ZIELONE WARZYWA. Zadbaj, aby każdego dnia sałatka oraz zielone warzywa pojawiły się w Twojej diecie, najlepiej w większej ilości. Dzidziuś Ci za to później podziękuje 😉 Jeśli chcesz wydrukuj sobie poniższą inforgrafikę i przymocuj na lodówkę, to przypomni Ci co powinno być dla Ciebie ważne w codziennym jadłospisie.

Zaprzyjaźnij się z tymi produktami przez cały okres ciąży.


Kilka cennych rad żywieniowych 😉

 • Staraj się wybierać warzywa i sałaty z pobliskich targów, od sprawdzonych rolników. Ilość folianów w produktach ekologicznych jest znacznie wyższa niż tych sprowadzanych z zagranicy. (Wyobraź sobie jaką drogę musiały przejść, zanim trafiły na Twój talerz oraz czym zostały “zakonserwowane”, aby mogły przetrwać w pięknych kolorach … rozumiesz mnie, prawda?)
 • Nasiona i orzechy warto namoczyć przed spożyciem, przynajmniej 3-4 godz. a już najlepiej całą noc. W ten sposób pozbędziemy się sytuacji antyodżywczych, które naturalnie występują w celu ochrony nasion i orzechów np. przed szkodnikami 😉 Po takim prostym zabiegu, możesz w pełni cieszyć się ich skarbnicą minerałów i witamin. Pamiętaj, tylko aby odlać wodę z moczenia i przepłukać je przed spożyciem.

PODSUMOWUJĄC

Spożywanie na co dzień wymienionych warzyw i owoców, sprawi, że nie powinno zabraknąć Ci witamin i minerałów oraz przygotujesz się na zmiany zachodzące w Twoim ciele. Jeżeli jednak chcesz mieć pewność, że dostarczasz odpowiednią ilość folianów i kwasu foliowego, możesz stosować również suplementację sprawdzonymi i możliwie jak najnaturalniejszymi preparatami. Twój ginekolog prawie na pewno przypisze Ci kwas foliowy, zadbaj o to, abyś stosowała ten NAJLEPSZY. Nie kupuj pierwszego lepszego preparatu lub tego, który jest akurat w promocji. Liczy się przyswajalność a im bardziej naturalny produkt, tym większa szansa na jego biodostępność.

Jeśli zaciekawił Cię ten temat i chcesz wiedzieć, który preparat wybrać zachęcam do postu —> tutaj.
Konkretna pigułka wiedzy w jednym miejscu.

Sprawdź również jak w oryginalny sposób powiedzieć partnerowi, że będzie ojcem —> (klik)

Pozdrawiam Was Kochane mamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *