Chlorella w ciąży i podczas karmienia
Po porodzie,  Przed porodem

Chlorella w ciąży i podczas karmienia

Możesz zapewnić sobie i dziecku wielu korzyści z przyjmowania Chlorelli w ciąży i w okresie karmienia. Chlorella zawiera skoncentrowany czynnik wzrostu (CGF), który ułatwia produkcję i regenerację tkanek organizmu, dzięki czemu jest cennym suplementem dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią.

Korzyści z przyjmowania chlorelli w ciąży


Chlorella
sp. to zielone glony słodkowodne, które zawierają różne składniki odżywcze, takie jak karoteny, białko, błonnik, witaminy, minerały i chlorofil. Przyjmowanie suplementów chlorelli podczas ciąży może zmniejszyć zawartość dioksyn i zwiększyć stężenie niektórych karotenów i immunoglobulin A w mleku matki. To szczególnie istotne, Twoja dieta jest bogata w ryby i produkty odzwierzęce.

Chlorella jest naturalną multiwitaminą, nie bez powodu zyskała miano super food.
Ze względu na obecność pełnowartościowego białka, dużą zawartość kwasu foliowego, witaminy B12 czy żelaza, chlorella może zmniejszać ryzyko anemii oraz nadciśnienia w ciąży. Zmniejsza również tendencję do obrzęków oraz białkomoczu. [1]

Zielone algi były stosowane przez kobiety w ciąży już od setek lat w Japonii, gdzie wciąż ludzie cieszą się najdłużej zdrowiem i kondycją. Uważam, że dziecko karmione mlekiem matki suplementującej chlorellę może cechować się lepszym zdrowiem. Dodatkowo chlorella dostępna w tabletach, nie odstrasza swoim specyficznym smakiem. Przy wyborze suplementu, kieruj się oznaczeniem “rozerwane ściany komórkowe” co świadczy o lepszej i łatwiejszej wchłanialności.

Wpływ na laktację i mleko matki

Badania w Japonii wykazały, że suplementacja Chlorella  (tabletki Chlorella Sun, Sun Chlorella Corp., Kioto, Japonia) podczas ciąży zmniejszyła ilość dioksyn i zwiększyła stężenie immunoglobuliny A w mleku matki. [2] [3] Dziesięć zdrowych kobiet przyjmowało 2 gramy suszonego proszku Chlorelli w postaci tabletek po każdym z 3 głównych posiłków w ciągu dnia, zaczynając od 16 – 20 tygodnia ciąży i kontynuując do porodu. Tabletki zawierały luteinę 270 mg, beta-karoten 90 mg, zeaksantynę 30 mg, alfa-karoten 7 mg, witaminę K1, 3 mg i chlorofil 3,2 grama na 100 gramów, a także liczne witaminy i minerały. W porównaniu z 10 kobietami w ciąży, które nie stosowały chlorelli, mleko tych matek zawierało więcej beta-karotenu (1,7-krotnie wyższa zawartość ) i luteiny (2,7-krotnie więcej), zeaksantyna (2,6-krotnie więcej). Badanie mleka było przeprowadzone w ciągu pierwszych 6 dni po porodzie.

Chlorella
Chlorella: źródło – Pixabay


Pozostałe właściwości Chlorelli

  • Oczyszczanie organizmu z toksyn i metali ciężkich – jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, gdy śladowe ilości tych substancji znajdują się w pożywieniu.
  • Działanie przeciwnowotworowe
  • Działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwbakteryjne
  • Łagodzenie silnych reakcji immunologicznych organizmu
  • Wzmacnianie błony śluzowej żołądka i jelit
  • Korzystny wpływ na zdrowy mikrobiom (florę bakteryjną)
  • Zmniejszanie poziomu szkodliwego cholesterolu LDL we krwi
  • Przyspieszanie zdolności regeneracyjnych organizmu
  • Wpływ na prawidłowe widzenie
  • Korzystne efekty w zmniejszeniu ilości nadmiaru tkanki tłuszczowej, poprzez usprawnienie metabolizmu. [5]


Teraz kila słów ode mnie …

Osobiście, stosowałam i będę stosować chlorellę. Jestem wielką fanką siły zielonych alg. Stosuję je jednak jako uzupełnienia mojej diety, przyjmując je co 2-3 dzień w ilości zalecanej od producenta.
Jeżeli chcesz, możesz również dodawać ją do swojego smoothie, łącząc ją również z Spiruliną, jeszcze bogatszej w dobrze przyswajalne żelazo.

Zerknij —- > tutaj – po inne zdrowe inspiracje.


Bibliografia (źródła)

1. Nakano S., Takekoshi H., Nakano M., Suplementacja chlorella pyrenoidosa zmniejsza ryzyko niedokrwistości, białkomoczu i obrzęku u kobiet w ciąży, Pokarmy roślinne dla żywienia człowieka, 65/2010.

2. Naor N, Fridman E, Kouadio F et al. Green breast milk following ingestion of blue-green algae: A case report . Breastfeed Med. 2019;14:203-4. [PubMed]

3. Nakano S, Noguchi T, Takekoshi H et al. Maternal-fetal distribution and transfer of dioxins in pregnant women in Japan, and attempts to reduce maternal transfer with Chlorella (Chlorella pyrenoidosa) supplements. Chemosphere. 2005;61:1244-55. [PubMed]

4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK501822/

5. Rani K., Sandal N., Sahoo PK., A comprehensive review on chlorella – its composition, health benefits, market and regulatory scenario, The Pharma Innovation Journal, 7/2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *